Aflați Numărul Dvs. De Înger
Nu există nimic asemănător cu sunetul păsărilor care ciripesc și frunzele care scârțâie sub ghetele de drumeție. Și în timp ce vă puteți deplasa în cea mai mare parte pentru a vă bucura de frumusețeaminunat în aer liber, ca bonus suplimentar, ardeți în mod sigur câteva calorii în drumeții și obțineți un solid a face exerciții fizice .
In timp ce drumeții variază foarte mult în funcție de înclinație, teren și viteză, iată cum puteți calcula câte calorii ați ars pentru drumeții.

Rawpixel / Getty Images
tratament cu keratina walmart
Deci, câte calorii ardeți pentru drumeții?
Un lucru este să te plimbi de-a lungul unei căi netede - iar altul este să te plimbi cu întoarceri perfide.
Dacă doriți să calculați caloriile arse prin drumeții, va trebui să luați în considerare gradul de teren. Nu sunteți sigur ce înseamnă asta? Hop pe un banda de alergat pentru a avea senzația. Pe măsură ce urcați treptat înclinația, veți simți rezistența în mușchi - nu spre deosebire de ascensiunea urmelor preferate.
Practic, câte caluri arzi în drumeție se bazează în principal pe greutatea ta și pe calea traseului. Cu cât nota este mai mare, cu atât arzi mai multe calorii pe oră.
În funcție de greutatea dvs., iată câte calorii vă puteți aștepta să ardeți pe oră viteza medie de mers de 2,9 la 3,5 mile pe oră:
| Caloriile au ars 1–5% | Caloriile au ars 6–15% | |
| 120 de lire sterline | 292 | 440 |
| 150 de lire sterline | 360 | 544 |
| 180 de lire sterline | 435 | 656 |
| 210 lire sterline | 504 | 760 |
| 240 de lire sterline | 578 | 872 |
| 270 de lire sterline | 652 | 984 |
Un grad de 1 până la 5 la sută este ușor, în timp ce 6 până la 15 este mediu până la destul de abrupt. Unele trasee au note de până la 35 la sută (mișcări!), Ceea ce ar crește cu siguranță numărul de arsuri.
Desigur, aceste numere sunt estimări rapide și murdare. Multe altele factori influențați arderea unică de calorii, inclusiv greutatea rucsacului, temperatura exterioară și vârsta dvs.
Dar caloriile arse din rucsac?
Cu cât este mai greu rucsac , cu cât este mai mare povara - de asemenea, cu atât este mai probabil să arziți mai multe calorii datorită greutății suplimentare.
Deși nu există o formulă exactă pentru acest lucru, în medie, așteptați-vă ca un pachet de zi ușoară să ardă cu încă 50 până la 100 de calorii pe oră pe traseu. Mergi pentru o călătorie lungă cu pachetul tău de peste 30 de litri? Probabil veți arde cel puțin încă 200 de calorii pe oră.
Dacă v-ați împachetat punga de peste 50 de litri până la refuz, vă așteptați să ardeți și mai mult. Deci, ca o estimare aproximativă, un rucsac ușor vă va determina să ardeți încă 100 de calorii pe oră și un una mai grea destinat pentru rucsac complet, va crește numărul de arsuri cu 200+.
Pentru siguranța dumneavoastră, experți medicali de la Spitale și clinici ale Universității din Iowa vă recomandăm să nu purtați mai mult de 10% din greutatea totală într-un rucsac. Asta înseamnă că, dacă cântăriți 150 de kilograme, încercați să nu transportați mai mult de 15 kilograme pe spate pentru a reduce riscul de tulpini, durere sau rănire.
Drumeții vs. mers pe jos: cum se acumulează caloriile?
Drumeții știu că o plimbare și o drumeție nu sunt una la fel. În general, terenul de mers pe jos tinde să fie de o varietate pavată - un pic mai plat decât traseul tău mediu de drumeție.
Din această cauză, așteptați să ardeți mai puține calorii la o plimbare decât o excursie. Chiar și într-un ritm alert, terenul unei excursii va duce probabil la un pic de arsură suplimentară de calorii. Totuși, factori precum temperatura exterioară, greutatea, vârsta și sexul pot juca, de asemenea, un rol în acest număr.
Tabelul de mai jos compară caloriile arse pe oră de drumeție (la un nivel superficial, într-un ritm moderat de 2,9 până la 3,5 mile pe oră) cu mergând într-un ritm mediu (de 3 mile pe oră) până la mersul pe jos într-un ritm alert (de 4 mile pe oră). Iată defalcarea:
| Drumeție cu ritm moderat la 1-5% | Mers pe ritm moderat pe teren plat | Mergând plin de viață pe un teren plat | |
| 120 de lire sterline | 292 | 193 | 275 |
| 150 de lire sterline | 360 | 238 | 340 |
| 180 de lire sterline | 435 | 287 | 451 |
| 210 lire sterline | 504 | 333 | 475 |
| 240 de lire sterline | 578 | 382 | 545 |
| 270 de lire sterline | 652 | 431 | 615 |
Potecile inegale, mai abrupte pe drumeții, în general, vor face ca corpul dvs. să lucreze puțin mai greu decât mersul obișnuit. Dar, în timp ce caloriile arse din drumeții sunt în frunte, puteți obține un antrenament comparabil dintr-o plimbare rapidă.
Drumeții vs. alergare: Care este diferența calorică?
Bruce Springsteen a fost „născut pentru a alerga” - iar unii se nasc pentru a face drumeții. Indiferent de echipa în care vă aflați, iată cum se acumulează caloriile.
La fel ca și mersul pe jos, majoritatea alergare tinde să coboare pe suprafețe plane (ca un drum).
idris elba si fiul
Câte calorii ardeți în timpul alergării pe drum depinde de diferiți factori, inclusiv greutatea și viteza de rulare. Conform datelor de fitness colectate de o alergare populară aplicația Strava , media globală viteza de rulare este de aproximativ 6 mile pe oră pentru femei și 7 mile pe oră pentru bărbați.
Având în vedere aceste cifre, tabelul de mai jos compară 30 de minute de drumeții la un nivel superficial de 1 până la 5 procente (la un ritm moderat de 2,9 până la 3,5 mile pe oră) cu alergarea pe teren plat la un ritm mediu.
| Drumeții cu ritm moderat la 1-5% | Alergare (ritm mediu al femeilor) | Alergare (ritm mediu al bărbaților) | |
| 120 de lire sterline | 146 | 270 | 303 |
| 150 de lire sterline | 163 | 333 | 374 |
| 180 de lire sterline | 218 | 402 | 451 |
| 210 lire sterline | 252 | 466 | 523 |
| 240 de lire sterline | 289 | 534 | 600 |
| 270 de lire sterline | 326 | 603 | 677 |
Teren plat sau nu, alergatul arde aproximativ dublul numărului de calorii ca drumeții pe jumătate de oră. Dar, deoarece majoritatea oamenilor au rezistența de a merge mai mult decât aleargă, ați putea arde mai multe calorii dacă loviți traseele mai mult.
De ce excursie? Top 3 beneficii ale drumeției
1. Mențineți-vă fitnessul
Acum că știi că drumeția arde un număr decent de calorii, poți să o adaugi în săptămânal exercițiu citat (psst: in conformitate cu CDC , ar trebui să primiți cel puțin 150 de minute de activitate fizică aerobă de intensitate moderată, cum ar fi drumețiile în fiecare săptămână).
Mai ales atunci când este asociat cu un matură bine rotunjită T, drumeția este un mod legitim de a rămâne sănătos.
2. Îmbunătățește-ți sănătatea mintală
unu Studiu 2015 a constatat că drumețiile în munți au dus la o creștere mai mare a dispoziției, la creșterea sentimentului de calm și la o anxietate mai mică în comparație cu mersul pe bandă.
Petrecerea timpului de drumeții în natură poate ajuta chiar depresie . Un alt studiu din 2015 a constatat că cei care au făcut mișcare într-o zonă naturală (cum ar fi o pădure) în comparație cu cei care au făcut mișcare într-un cadru urban cu trafic intens (cum ar fi o stradă de oraș) au prezentat o activitate scăzută într-o zonă a creierului asociată cu depresia.
Un alt studiază din 2019 a constatat că plimbările în natură au favorizat „rezistența” la participanți, ceea ce este esențial pentru a face față factorii de stres ai vieții .
3. Îmbunătățiți rezistența corpului inferior
Înclinarea abruptă a drumeției dvs. poate părea dură acum, dar vă poate face mult bine pe drum.
Cercetările arată că mersul pe jos sau drumețiile înclinate ajută construiți o rezistență mai mică a corpului . Și construind acei viței și ischiori, tu îmbunătățiți mobilitatea și reduce riscul de rănire in josul drumului.
louie anderson wikipedia
Alimentați-vă în timp ce vă formați: Mâncați pentru energie pe traseu
Pentru a face drumeții prin pădure, veți avea nevoie de multă energie. Deoarece transpirați și ardeți multe calorii pe traseu, va trebui să vă numiți suficient pentru a vă menține alimentat.
Aducerea de alimente ambalate cu proteine (energie FTW!) Vă va ajuta corpul să o facă pe fiecare cale, drum și trecere. Și, nu vă feriți nici de alimentele bogate în calorii - veți avea nevoie de combustibil dacă faceți drumeții ore întregi.
Mâncărurile grozave de adăugat la pachet includ:
- mix de trasee
- nuca- baruri pe bază
- fructe
- fructe liofilizate și legume
- pungi pentru salata de ton
- tortilla din cereale integrale
- sacadat uscat
De asemenea, nu uitați o mulțime de apă !